Ferie zimowe to doskonały moment na zaplanowanie gruntownych porządków w szkołach. Wykorzystaj czas wypoczynku i przygotuj swoją placówkę na nowy semestr. Zadbaj o estetykę szkolnej przestrzeni, a także higienę i komfort nauczycieli oraz uczniów. Podpowiadamy, jak się zabrać za porządki w szkole, od czego zacząć sprzątanie i jakich środków TENZI użyć.
Na ferie zimowe wszyscy uczniowie czekają z niecierpliwością. To dobry czas, by zrobić sobie przerwę w nauce, odpocząć od codziennych obowiązków, skorzystać z atrakcji. Zimową przerwę od nauki można także przeznaczyć na gruntowne sprzątanie w szkole: czyszczenie podłóg i porządki w klasach, czyszczenie posadzek w sali gimnastycznej, korytarzach, mycie i dezynfekcję toalet.
Zobacz, jak zaplanować gruntowne sprzątanie w szkołach. Sprawdź, jakich profesjonalnych preparatów do sprzątania od Tenzi użyć do poszczególnych etapów pracy. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
1. Jak skutecznie posprzątać szkolne korytarze?
Korytarze szkolne to miejsca, przez które codziennie przewijają się setki osób. W ciągu roku szkolnego to właśnie one przeżywają prawdziwy “szturm”. Warto o nie zadbać w pierwszej kolejności. Sprzątanie korytarzy to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne czyszczenie powierzchni, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, co w efekcie sprzyja lepszemu samopoczuciu wszystkich osób przebywających w szkole.
Mycie szkolnych korytarzy najlepiej zacząć od usunięcia starych zniszczonych powłok polimerowych. Do tego polecamy użyć Tenzi TopEfekt Total, który w krótkim czasie rozpuszcza m.in. nawarstwiony wosk, akryl czy poliuretan i jest bezpieczny dla mytych powierzchni.
2. Krok drugi - konserwacja posadzek środkami Tenzi
Czas na konserwację, czyli działania mające na celu utrzymanie podłóg w dobrym stanie, poprawiające trwałość oraz estetykę powierzchni. Podstawowe czynności konserwacyjne obejmują czyszczenie, impregnację oraz bieżącą pielęgnację, które zapobiegają niszczeniu podłogi w wyniku codziennego użytkowania.
Do zabezpieczenia podłóg w szkole polecamy środek od Tenzi TFC Coating, który skutecznie chroni powierzchnie przed zniszczeniem i wnikaniem w nie brudu. Nadaje czyszczonym powierzchniom wysoki połysk bez polerowania, sprawiając, że sprzątanie odbywa się bez wysiłku. Tenzi TFC Coating ma właściwości antypoślizgowe, a także przedłuża czas eksploatacji i poprawia wygląd zewnętrzny.
3. Bieżące mycie i pielęgnacja - jakich środków użyć?
Mycie to kolejny kluczowy element w procesie dbania o podłogi szkolnych korytarzy. Bardzo ważne, by korytarze długo zachowywały czystość, a ich mycie nie wymagało wiele wysiłku. Podłogi są narażone na kurz, piasek, błoto czy plamy z jedzenia. Regularne mycie pozwala usunąć te zabrudzenia, poprawiając wygląd przestrzeni. Warto używać środków czyszczących, które są bezpieczne zarówno dla zdrowia uczniów, nauczycieli, jak i dla środowiska, czyli tych nie zawierających substancji żrących. Mycie podłóg powinno obejmować całą powierzchnię korytarza, w tym trudno dostępne miejsca, takie jak narożniki czy przestrzenie przy ścianach, gdzie gromadzi się najwięcej brudu.
Do podłóg najlepiej użyć preparatu do mycia i pielęgnacji posadzek twardych TopEfekt Diam, który posiada właściwości antypoślizgowe, antyrefleksyjne i antystatyczne.
4. Mycie szkolnych toalet - kluczowy element utrzymania higieny
Gruntowne czyszczenie szkolnych toalet to kolejny punkt na liście generalnych porządków, które należy przeprowadzić w szkołach podczas ferii. Toalety w szkole muszą być myte bardzo dokładnie, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i nieprzyjemnych zapachów. Higiena toalet, umywalek, luster oraz podłóg pozwala na usunięcie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, zapewniając bezpieczne warunki sanitarno-higieniczne.
Ważnym etapem czyszczenia jest dezynfekcja muszli klozetowych, co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i zapewnia higieniczne warunki dla uczniów. Do mycia toalety warto używać bezpiecznych środków chemicznych, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale są bezpieczne dla zdrowia i nie podrażniają skóry. Do bieżącego mycia toalet i urządzeń sanitarnych polecamy WC-Sani. Z silnymi zanieczyszczeniami świetnie poradzi sobie WC Żel Kamień i Rdza.
Nie można zapomnieć o dezynfekcji powierzchni w szkolnych toaletach. Regularne mycie drzwi, klamek i włączników to kolejny ważny element, który pomaga utrzymać czystość i zapobiega przenoszeniu bakterii. To niezbędny proces zapewniający m.in. bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkoły. Do dezynfekcji zalecamy użyć płynu bakteriobójczego i grzybobójczego DS-1 GT. Preparat jest bardzo łatwy w użyciu, nie wymaga spłukiwania i działa już po pierwszej minucie.
5. Czysta sala gimnastyczna - komfort i bezpieczeństwo
Sala gimnastyczna wymaga regularnego czyszczenia. Dbałość o czystość w sali gimnastycznej wpływa na ogólną atmosferę, tworząc przyjazne i komfortowe środowisko do aktywności fizycznej. Właściwe sprzątanie sali, zwłaszcza po intensywnych zajęciach, zapobiega również nieprzyjemnym zapachom i utrzymuje świeżość powietrza.
Utrzymywanie czystości w sali gimnastycznej nie tylko zwiększa komfort uczestników zajęć, ale również wpływa na trwałość samego pomieszczenia i jego wyposażenia, co pozwala na dłuższe użytkowanie obiektów. Odpowiednia wentylacja oraz regularne mycie podłóg pomagają w usuwaniu wilgoci, która mogłaby prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Czyste posadzki w sali gimnastycznej są kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ zapobiegają poślizgnięciom, które mogą prowadzić do kontuzji podczas ćwiczeń.
Sprzątanie należy zacząć od użycia TopEfekt STR - zasadowego środka przeznaczonego m.in. do doczyszczania silnie zabrudzonych posadzek sportowych. Środek rozpuszcza stare zanieczyszczenia oraz brud wnoszony z zewnątrz.
Natomiast ślady po obuwiu, brud eksploatacyjny i kleje stosowane przez sportowców świetnie usunie Rubber Off. Do mycia i pielęgnacji posadzek sportowych polecany jest TopEfekt Diam, posiadający właściwości antypoślizgowe, antyrefleksyjne oraz antystatyczne. To bardzo istotne zwłaszcza na powierzchniach przeznaczonych do ćwiczeń, gier zespołowych itp.
6. Czym zdezynfekować sprzęty w sali gimnastycznej?
Dezynfekcja w sali gimnastycznej jest niezbędna, aby utrzymać higieniczne warunki podczas zajęć sportowych, gdzie uczniowie mają bliski kontakt z różnymi powierzchniami. Na obiektach, gdzie aktywność fizyczna jest intensywna, regularna dezynfekcja sprzętu sportowego, takiego jak piłki, maty, drabinki, poręcze, hantle, a także posadzek sportowych, pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się głównie bakterii i grzybów. Środki dezynfekujące, stosowane w salach gimnastycznych, powinny być bezpieczne zarówno dla zdrowia uczniów, jak i dla powierzchni, które są dezynfekowane.
Dezynfekcję urządzeń i akcesoriów sportowych warto przeprowadzić z pomocą preparatów: Gran Qat i DS-1 GT od Tenzi. Gran Qat to alkoholowy, bardzo skuteczny i bezpieczny płyn do mycia i dezynfekcji posadzek sportowych. Natomiast DS1 GT to gotowy do użycia płyn bakteriobójczy i grzybobójczy, który działa już po 1 minucie.
Mycie luster i okien w sali gimnastycznej poprawia nie tylko estetykę, ale także pozwala na lepsze oświetlenie przestrzeni, co jest istotne podczas ćwiczeń. Lustra i powierzchnie szklane w sali gimnastycznej warto wyczyścić szybkoschnącym preparatem Top Glass, który nie pozostawia smug.
7. Porządki i dezynfekcja w szatni szkolnej
Utrzymywanie porządku w szatniach oraz wokół sprzętu sportowego pozwala na lepsze zorganizowanie zajęć oraz umożliwia szybkie znalezienie potrzebnych akcesoriów.
Po każdym treningu warto przeprowadzać dezynfekcję szatni, gdzie uczniowie zostawiają swoje rzeczy, co pomoże uniknąć przenoszenia drobnoustrojów z odzieży.
8. Mycie szkolnych mebli - środki od Tenzi to pierwsza klasa
W klasach jest zawsze sporo pracy. Po pierwsze trzeba wyczyścić ławki i krzesła, które często są po prostu pomazane przez uczniów. Do mycia ławek należy używać odpowiednich detergentów, które skutecznie usuwają zabrudzenia, ale nie uszkadzają powierzchni mebli.
Podczas mycia usuwane są zabrudzenia, takie jak odciski rąk, plamy czy resztki jedzenia, co jest szczególnie ważne w przestrzeniach, gdzie dzieci spędzają dużo czasu. Na szczęście Top Klin od Tenzi doskonale usuwa wszelkie bieżące zanieczyszczenia m.in. po długopisach, tuszach ksero, ołówkach, pisakach, niektórych farbach. Natomiast trudne zanieczyszczenia np. kleje po taśmach klejących, pisaki permanentne czy gumy do żucia z dywanów usuwa Punkt MultiCleaner.
Do mycia tablic suchościeralnych najlepiej stosować specjalne środki czyszczące lub płyny do tablic, które skutecznie usuwają trudne plamy, nie pozostawiając smug. Ważne jest, aby używać miękkich ściereczek lub gąbek, które nie rysują powierzchni tablicy i nie powodują jej uszkodzeń. Regularna konserwacja tablic suchościeralnych sprawia, że są one zawsze gotowe do użytku, a uczniowie i nauczyciele mogą komfortowo korzystać z tej przestrzeni do nauki. Szczególnie polecanym środkiem do mycia białych tablic w klasach jest wcześniej wymieniony preparat Top Klin.
9. Czym myć szkolne meble i ekrany LCD?
Do ogólnego mycia mebli szkolnych warto użyć Office Clean - myjącego i pielęgnującego preparatu, który nie pozostawia smug i daje przyjemny kwiatowy zapach.
Ekrany LCD najlepiej wyczyścić specjalistycznym preparatem Ekrany LCD, który skutecznie zmywa ślady rąk, tłuste plamy, naturalny brud i kurz. Pozostawia antystatyczną powłokę, która ogranicza ponowne zabrudzenia. Należy pamiętać, że ekrany LCD wykorzystywane w nowoczesnych klasach wymagają delikatnego czyszczenia specjalnymi preparatami, aby uniknąć ich uszkodzenia, a jednocześnie zapewnić wyraźny obraz podczas zajęć multimedialnych.
10. Ściereczki do sprzątania od Tenzi
W procesie sprzątania ważne są nie tylko środki chemiczne, ale także sposób ich aplikacji. Odpowiednio dobrane ściereczki i gąbki do nakładania produktów, a także późniejszego wycierania do sucha lub polerowania, mogą zapewnić maksymalną skuteczność i przynieść pożądany efekt. Do sprzątania szczególnie polecamy ściereczki z mikrofibry - 400 GSM oraz 250 GSM. Ściereczki doskonale przyciągają kurz, świetnie wchłaniają wodę oraz brud, a po wypłukaniu są od razu gotowe do ponownego użycia. Świetnie nadają się do mycia, wycierania do sucha, a także polerowania. Dzięki wysokiej jakości włóknom są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni, nie pozostawiają rys ani zadrapań.
I tak w kilku krokach - z dobrym planem i skutecznymi, profesjonalnymi środkami od Tenzi - szybko i efektywnie można uporać się ze sprzątaniem w szkołach. Warto wykorzystać okres ferii na gruntowne porządki. Wiadomo, że w czystej szkole jest bezpieczniej i przyjemniej.